| Fuel Filter FS1001 400504-00218 65.12503-5016A BF1249 BF1214 Parameter: | |
| Part Number | FS1001 400504-00218 65.12503-5016A BF1249 BF1214 |
| Brand | Tamfiney |
| Weight | 688 g |
| Height | 188mm |
| Outer Diameter | 94 mm |
| Inner Diameter/ Thread Size |
1"-14 |
| Minimum Order | 100 PCS |
| Place of Region: | Zhejiang, China |
| Payment Terms: | T/T |
| Price Terms: | FOB |
| Lead Time: | 30 to 50 days based on order quantities |
| Market Type: | After Market |
| Current Export Market: | Southeast Asian,North America, South America, Western Europe, Eastern Europe, Africa, Oceania |
What is the filter used for?
LIEBHERR A 902 LITRONICA 912 LITRONICA 912 LITRONICA 922 LITRONICR 952 HDR 952 LITRONICR 954R 954R 954R 954R 954R 962 LITRONICR 964R 964R 964R 964 BR 964 LITRONICR 974 BR 974 LITRONICR 984 BR 984 LITRONIC
O & K D 30L 40L 45L 45 BL 45 CRH 23RH 30 ERH 40 D
Professional FS1001 Fuel Filter 400504-00218 65.12503-5016A BF1249 BF1214
Q: What is the OEM part number?
CASE 1214920H1 1240483H1 702256C1 903941T1 E1950565 AMMANN ND093264 BOMAG 31243001 CATERPILLAR 3I-1367 9Y-4432 CUMMINS 3310216 3315843 3600980 33086638 3308683 ,3831132 ,4962810 ,33086386 3413084
Q: What is the micron rating of FS1001?
The filter uses 10 micron Stratapore multi-layer filter paper technology, with a filtration efficiency of 98.7%.
Q: What is the difference between Fleetguard FS1000 and FS1001?
The main difference between the Fleetguard FS1000 and FS1001 is The filter's height and filtering capacity. The FS1000 is a longer, high-capacity version, while the FS1001 is a shorter, more compact version. Both filters offer the same 10-micron filtration rating and water separation capability, But FS1000 is higher, making the FS1000 better for space-permitting, higher-capacity requirements.




